Стройові вправи
До стройових вправ відносяться стройові прийоми, розмикання і змикання, шикування і перешикування, пересування. За допомогою цих вправ виховується відчуття ритму і темпу, а також формуються навички колективних дій.
Стройові вправи і прийоми беруть свою назву від слова "стрій", що означає встановлене розміщення студентів для спільних дій. Стройові прийоми і стройові вправи не заперечують, а тільки доповнюють один одного. Вони відрізняються тим, що перші вимагають чіткого їх виконання, а другі можуть виконуватись у різних варіантах.
Особливе значення стройових вправ полягає у тому, що вони сприяють формуванню постави людини. Підвищена вимогливість при виконанні стройових вправ сприяє вихованню дисципліни і організованості.
ОСНОВНІ СТРОЙОВІ КОМАНДИ
"Рівняйсь" – за цією командою всі учні, крім направляючого, повертають голову на право (намагаються досягнути положення голови коли праве вухо вище лівого). Як різновид може бути команда "Наліво рівняйсь!"
"Струнко!" – за цією командою учні приймають стройову стійку.
"Вільно!" – команда за якою треба розслабити ногу в коліні, не сходячи з місця. У розімкнутому строю відставляють на крок праву ногу і стоять вільно, розмістивши вагу тіла рівномірно на обидві ноги, руки позаду навхрест. Команда вільно подається для відпочинку.
"Відставити!" – ця команда подається для скасування попередньої команди і припинення виконання вправ. Після чого учні займають попереднє положення.
"Шикуйсь!" – за цією командою треба швидко стати на своє місце у вказаному строю і прийняти стройову стійку.
"Розійдись!" – за цією командою учні розходяться (розбігаються) в різні сторони від місця де стояв стрій.
Повороти в русі ліворуч і праворуч виконують за командою «Налі-во!», «Напра-во!»
Поворот кругом виконується за командою «Кругом!». При виконанні повороту кругом слід звернути увагу на збереження рівноваги. Це досягається рівномірним розподілом ваги тіла на обидві ноги й чітким приставлянням правої ноги до лівої найкоротшим шляхом.
ОСНОВНІ СТРОЙОВІ ПОНЯТТЯ
Стрій – це встановлене статутом розміщення учнів для спільних дій.
Зімкнутий стрій – стрій, в якому учні розміщені в шеренгах на інтервал в ширину долоні (між ліктями) один від одного, або в колонах на дистанцію піднятої вперед руки.
Розімкнутий стрій – стрій, в якому учні розміщені в шеренгах на інтервал в один крок, або інтервал вказаний викладачем.
Шеренга – стрій в якому учні розміщені на одній лінії один поруч з іншим (рис.1).
Інтервал – відстань між учнями по фронту (рис.1).
Колона – стрій в якому учні розміщені один за одним в колону , по два, по три, по чотири і т.д.
Дистанція– відстань між учнями в глибину
Ряд – частина учнів, що стоять у колоні на одній лінії по фронту. У колоні по чотири кожна четвірка становить ряд. Глибина колони повинна бути більшою за ширину, або дорівнювати їй.
Фланг – правий і лівий краї строю. Назва флангів при поворотах не міняється. Розрізняють лівий і правий фланги. Відстань між флангами називають шириною строю, відстань в глибину (між направляючим і замикаючим) називається глибиною строю.
Фронт – сторона строю, в яку учні повернуті обличчям.
Тил – сторона протилежна фронту.
Направляючий – учень, який іде перший у колоні.
Замикаючий – учень, який іде останнім.