Шкідливі звички та їх негативний вплив на людину та досягнення у спорті.
Будь-яка людина має безліч різноманітних звичок. Одні з них вважаються позитивними, бажаними, інші, навпаки – негативними, шкідливими. Звички стосуються поведінки людини в різних сферах і рівнях діяльності: праці, відпочинку, повсякденному житті. Але, коли говорять про шкідливі звички, мають на увазі ті, що впливають на здоров'я людини. Таких звичок, як правило, виокремлюється три: паління, пияцтво і наркоманія. Але цей спок набагато більше - неправильне харчуваннята, порушення сну, наприклад, теж може бути дуже небезпечним для нашого здоров'я. Те що ми їмо дуже впливає на стан нашого здоров'я, а спортсмена тим паче. Звички з'являються в ході звикання людини до певних дій, вчинків, та поступово стають фізіологічною потребою організму. В цій темі мова піде про руйнівну дію шкідливих звичок на організм людини, як в ході звикання, так і після його набуття. Вживання алкоголю, шкідливої їжі, тютюну, наркотиків, відбуваючись спочатку як акти одиночної дії, поступово переростають у звички. А вони, в свою чергу, викликають фізіологічну потребу організму в цих речовинах, без яких вже людина не може обійтися. Найбільш шкідливим та руйнівним для людини є вплив наркотичних засобів, позбавитися від залежності яких, практично людина не в змозі.
Шкідливі звички надають значних втрат як самій людині, так і суспільству в цілому. Алкоголь і куріння, наркотики суперечать здоровому способу життя, а тим більше спорту. Це дійсно так, і я наведу кілька прикладів, щоб стало зрозуміло, наскільки згубно ці шкідливі звички впливають на організм.
Алкоголь і спорт:
- Алкоголь діє на організм так, як і токсин, тобто отруює його.
- Алкоголь змінює режим сну. А, як відомо, найбільш активний процес відновлення і приріст м'язової маси відбувається саме в нічний час.
- Алкоголь негативно впливає на печінку, і цей фільтр організму використовує всі сили на те, щоб очиститися від токсину, ігноруючи всі інші свої функції.
- Алкоголь перешкоджає процесу утворення білка в організмі: сприяє зневодненню організму, а, як відомо, для якісного засвоєння білка необхідна достатня кількість води.
- Тренування після вживання алкоголю (навіть вчорашнього) може вам тільки зашкодити, адже зневоднений організм буде з труднощами проганяти кров через судини, а це дасть додаткове навантаження на серце. Тобто замість продуктивного тренування є ризик отримати перетренованість.
- Алкоголь перешкоджає роботі гормону росту та знижує його вироблення приблизно на 40%.
Куріння і спорт:
- У тютюні містяться нікотинові смоли, оксид вуглецю тощо. Ці шкідливі речовини викликають прискорене скорочення серцевого м'яза. Важка робота в тренажерному залі плюс вплив куріння створюють надмірне навантаження на серце.
- Куріння змінює артеріальний тиск, посилюючи навантаження на судини і кардіосистему.
- Куріння підвищує вміст у крові оксиду вуглецю, витісняючи з неї кисень. А для синтезу білка необхідна достатня кількість кисню. Без нього якісний приріст м'язової маси буде суттєво утруднений.
- Куріння погіршує роботу дихальної системи. А для ефективних тренувань легені повинні функціонувати добре.
- Куріння збиває фази сну, погіршуючи відновні процеси. А слід пам'ятати, що чим міцніший сон, тим ефективнішим буде приріст мускулатури.
Варто зупинятися на впливі наркотичних засобів на організм? При вживанні наркотиків розвивається наркоманія – захворювання, при якому психічний і фізичний стан людини, її самопочуття й настрій цілком залежать від наявності в організмі наркотика. За його відсутності розвивається синдром відміни (абстиненція) – дуже важкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м'язах і внутрішніх органах.
Наркотики особливо небезпечні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв'язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю.
Існують продукти, які можуть дуже нашкодити нашому організму та здоров'ю. Зокрема, вони призводять до ожиріння, серцевих захворювань, хвороб шлунково-кишкового тракту та вкорочують життя людини. Людина, яка вживає шкідливі продукти не може бути здоровою, а отже про якісь досягненння у спорті не може ідти мова. Згідно з результатами дослідження медичного журналу Lancet, кожна 5-та смерть на планеті Земля спричинена неправильним харчуванням. А точніше хворобами, які виникають від неправильного харчування. Головні винуватці - захворювання серцево-судинної системи, діабет II типу та рак.
Дослідження було проведене у 195 країнах на основі даних з 1997 до 2017 року і показало, що в середньому 10 млн людей на рік помирають через хвороби, яких можна було би уникнути шляхом раціонального харчування і здорового способу життя (в той час як через куріння - 8 млн). Отже, звісно варто задуматися що ми їмо.