Правила змагань з бігу
Основні правила змагань з легкої атлетики
В залежності від виду бігу застосовуються різні правила. Якщо атлетам належить пробігти коротку дистанцію, то доріжка обов'язково повинна бути прямою. Більш великі відстані проводяться на кругових доріжках.
Якщо забіг встановлений на відстані до 400 метрів, то кожен спортсмен біжить по строго виділеній смузі.
Якщо відстань забігу більше 600 метрів, то всі атлети починають рух по своєму треку і до повороту, де дозволено виходити на загальну доріжку.
Переможцем у змаганні називається той спортсмен, який найшвидше подолає фінішну межу.
Якщо довгі дистанції, то фіксується кілька перетинів фінішної риси.
Якщо відстань забігу більше 200 метрів, у змаганні не може брати участь більше 8 чоловік.Якщо правилами змагань передбачається забіг строго по доріжках, то їх кількість повинна чітко співпадати з кількістю заявлених атлетів.
Існують і інші правила змагань з легкої атлетики в бігу. Наприклад, якщо дистанція більше 1000 метрів, тоді атлетам дозволений спільний старт, тобто з однієї доріжки.
Старт
Здавалося б, що може бути простіше старту? Але правила проведення змагань з легкої атлетики регламентують і цей етап. Якщо забіг здійснюється на відстань не більше 400 метрів, то дається три команди:В бігових многоборьях допускається отримання до трьох попереджень.
Рух
Правила змагань з легкої атлетики роз'яснюють, як спортсмени повинні пересуватися.Отже, якщо забіг передбачає рух спортсменів строго по смугах, то атлет повинен бігати строго по виділеній доріжці. Порушенням не вважається той факт, якщо спортсмен ненавмисно перейшов на сусідню доріжку, але тільки в тому випадку, якщо він одразу ж повернувся на свою смугу і не створив перешкоду іншому учаснику змагання. На поворотах забороняється перехід атлета на сусідню доріжку. Якщо ж спортсмен порушує це правило і на повороті здійснив на сусідньому треку зліва кілька кроків, то йому загрожує дискваліфікація, так як це вважається скороченням дистанції. Якщо ж кілька кроків було скоєно на смузі праворуч, то за таке діяння покарання не передбачено.
Фініш
Як повинен правильно фінішувати атлет, також висвітлюють складені правила змагань з легкої атлетики. Переможцем визнається той учасник, який перший перетнув смугу. Зазвичай вона уявна. Перетинати смугу можна будь-якою частиною тіла, крім голови, шиї, рук. Якщо атлет прийшов першим і впав, то такий результат теж зараховується, але тільки в тому випадку, якщо він самостійно перетнув лінію фінішу. Буває і таке, що лінія перетинається одночасно кількома спортсменами. Іноді робиться фотофініш, але якщо і він не допомагає визначити переможця, то в такому випадку судді приймають рішення про перебігання. Якщо змагання проводяться, а час на них відміряється секундоміром, то, як правило, результат округляється до десятих, наприклад, атлет пробіг 100 метрів за 1236 сек, то йому зараховується результат 124 сек. При цьому для кожного спортсмена повинен бути окремий секундомір, а час переможця звіряється з трьох секундомерам.
Етап підготовки
Перед підготовкою до бігу на довгі дистанції, необхідно проводити певні тренування. Справа в тому, що забіги на кілька кілометрів сильно навантажують серцевий м'яз і судини, тому спортсмен повинен вміти правильно розподіляти свої зусилля. До довгих відстанях необхідно довго готуватися, чергуючи темп тренувань. Правила змагань з легкої атлетики дозволяють підготовлятися атлетам самостійно за власною методикою. Цей етап не регламентується. Бігуни на короткі дистанції, в першу чергу, тренуються на розвиток м'язів в ногах і руках. Ще окремого етапу підготовки вимагають спринтерські забіги. На дуже короткі відстані випускають тільки відмінно підготовлених атлетів, які не тільки добре розвинуті фізично, але і вміють концентруватися, і володіють чудовою координацією рухів. Як правило, переможці спринтерських змагань - це досвідчені бігуни з великим потенціалом.