Перша допомога при травмуваннях
Травма (пошкодження) -це раптовий вплив чинників зовнішнього середовища на тканини й органи людського тіла або на організм загалом, що призводить до анатомофізіологічних змін, які супроводжуються місцевою і загальною реакцією організму.
Зазвичай, травма потребує надання першої медичної допомоги. Травма може стати причиною втрати працездатності, а в важкому випадку спричинити інвалідність та навіть смерть.
Правила надання першої допомоги при травмуваннях
- Викликати швидку медичну допомогу.
- Перевірити, чи постраждалий дихає, чи не порушена прохідність дихальних шляхів?
- При зупинці дихання провести серцево-легеневу реанімацію.
- Перевірити, чи немає травми голови, шиї, грудної клітини?
- Перевірити, чи не розвинувся пневмоторакс при травмі грудної клітини?
- Зупинити кровотечу.
- Запобігти розвитку шокового стану.
- Запобігти втраті тепла.
- Знеболити.
- Фіксувати час проведення рятувальних заходів.
- Дочекатися прибуття карети швидкої допомоги.
Вчасне надання першої медичної допомоги при травмуванні збільшує шанси постраждалого на позитивний прогноз, тому всім варто вміти надавати її вчасно і правильно!
Забій
Забій (забиття) - це травма шкірного покриву без його цілісності. Її можна отримати при падінні, ударі тупим предметом. Травмоване місце стає набряклим. На ньому з'являється синець. Через розрив великих судин під шкірою накопичується кров (гематоми).
Забої можуть порушувати функції пошкодженого органу. Забій м'яких тканин викликає лише біль і помірне обмеження руху кінцівок, натомість забої внутрішніх органів можуть стати навіть причиною смерті.
При забої потрібно забезпечити пошкодженій ділянці тіла спокій. Щоб припинити крововилив у м'які тканини треба накласти тугу пов'язку та підняти уражену ділянку тіла. Для того, щоб зменшити біль та запальні явища прикладіть до травмованого місця щось холодне. Дезінфікуйте забій, якщо на ньому є подряпини. При серйозних забоях внутрішніх органів одразу звертайтеся до лікаря.
Розтягнення
Вони можуть виникати через рухи у невластивий для суглоба напрям і рухах у суглобі, що перевищують його фізіологічний об'єм. Для розтягнень характерна поява різкого місцевого болю. При цьому значно порушуються функції суглобів.
Перша допомога при розтягненнях:
"I" (ice - лід) - прикладіть лід до місця травми. Це зменшить біль і набряк.
"С"(compression-тиск) - використайте тугу пов'язку на ушкоджений суглоб. Проте пам'ятайте, що вона не повинна порушувати звичайного кровообігу і чутливості шкіри ушкодженої кінцівки.
"Е"(elevation-підняття) - тримайте травмовану кінцівку вище рівня серця, це допоможе зменшити приплив крові, що дозволить зменшити набряки.
Якщо постраждалий відчуває надмірний біль або травмоване місце дуже набрякло потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою.
Вивих
Це зсув суглобових кінців кісток. Він може супроводжуватися розривом суглобової капсули.
Найчастіше вивихи бувають у плечовому суглобі, у суглобах нижньої щелепи та пальців рук.
Ознаки вивиху:
біль у кінцівці
деформація ділянки суглоба
відсутність активних і неможливість пасивних рухів у суглобі
кінцівка зафіксована у неприродньому положенні
зміна довжини кінцівки.
Перша допомога при вивиху повинна зменшити біль, тому прикладіть щось холодне до пошкодженого суглоба та випийте знеболювальне. Зафіксуйте пошкоджену кінцівку у тому положенні, яке вона набула вже після травмування. Якщо постраждала нижня кінцівка, потрібно знерухомити її за допомогою шин або підручних засобів. Якщо постраждала верхня - підвішати її на косинці.
Ні в якому разі не вправляйте вивихнути кінцівку. Це може зробити лише людина з медичною освітою.
Перелом
Він буває відкритим і закритим. Для відкритого перелому характерні біль, наявність рани у місці перелому та кровотеча, неприродне положення кінцівки, хрускіт у місці перелому та уламки кістки в рані.
Закритий перелом має ті ж симптоми, проте відсутня рана. На місці перелому утворюється гематома, кінцівка збільшується в об'ємі.
Перша допомога постраждалим з переломом:
Спочатку переконайтеся, що навколо безпечно
Огляньте постраждалого. Оцініть чи потерпілий знаходиться при свідомості та частоту його дихання.
Викличте екстрену медичну допомогу за номером 103
Почніть серцево-легеневу реанімацію, якщо постраждалий не дихає.
Якщо ви побачили у потерпілого ознаки відкритого перелому, надайте першу допомогу у такому порядку:
Розріжте одяг над раною
Накладіть на рану чисту, стерильну пов'язку
Допоможіть травмованій людині прийняти положення, яке завдає найменше болю
Зафіксуйте пошкоджену кінцівку (накладіть шину чи використайте підручні засоби)
Вкрийте людину термопокривалом/покривалом.
При закритому переломі повторіть теж саме, починаючи з пункту №3. До прибуття екстреної медичної допомоги постійно наглядайте за травмованою людиною. Якщо стан постраждалого до приїзду швидкої почав погіршуватися зателефонуйте диспетчеру повторно.
Усунення кровотечі
При будь-якій травмі насамперед звертаємо увагу чи немає кровотечі. Адже втрата крові різко погіршує стан потерпілого, може спровокувати шоковий стан. Одночасно варто звернути увагу на стан організму загалом та не пропустити інші загрози, наприклад, імовірність перелому шийного відділу хребта.
При контакті з кровотечею у пораненої людини завжди використовуйте засоби індивідуального захисту (гумові рукавички, окуляри), щоб запобігти власному ризику інфікування, наприклад, ВІЛ чи вірусним гепатитом. У той час, коли ви намагаєтеся зупинити кровотечу, просіть про кваліфіковану допомогу, наприклад, зателефонувавши в швидку медичну допомогу.
Прямий тиск - найкращий спосіб зупинити кровотечу з рани. Прикладіть марлеву пов'язку та сильно натисніть, щоб здійснити прямий тиск на місце поранення. У разі артеріальної кровотечі накладіть джгут вище місця ураження і запишіть час накладання джгута.
Якщо місць кровотеч декілька, спершу займіться масивнішими, поросіть допомоги в перетисканні інших ділянок, допоки ви обробляєте та тампонуєте рани.
Саморобний джгут швидко робиться з шматка тканини та предмета, схожого на паличку, закручуючи яку, збільшуємо тиск «джгута» на тканини.
Накладаючи джгут, виконайте такі дії:
- Одягніть на себе засоби індивідуального захисту.
- Накладіть джгут приблизно на 5 см вище рани (артеріальна кровотеча).
- Затягуйте, поки кровотеча не зупиниться.
- Запишіть час, коли накладався джгут.
- Зателефонуйте в швидку допомогу.
- Залишайтеся з людиною до приїзду медичної допомоги. Якщо минуло 30 хв й крововтрата не критична, злегка послабте джгут на декілька хвилин, щоб відновити кровопостачання, а тоді відновіть перетискання. Увага! Тривале перетискання кінцівки може призвести до різкої гіпоксії та необхідності ампутації. Тому при артеріальних кровотечах важливо якнайшвидше довезти потерпілого до хірурга!
- Перевіряйте чи не розвивається в людини стан шоку.
- Захистіть постраждалого від ризику переохолодження.